Wybór ścieżki edukacyjnej to decyzja, która ma ogromny wpływ na przyszłość zawodową. Wiele osób po ukończeniu liceum i technikum staje przed dylematem, czy pójść na studia, rozpocząć pracę lub kształcić się dalej, np. w szkole policealnej. Obecnie na rynku pracy brakuje specjalistów z wielu różnych dziedzin. Odpowiedzią na ten problem jest rosnąca popularność placówek, takich jak studium zawodowe, które przygotowuje do wykonywania danej profesji, równocześnie zapewniając odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dyplomami i certyfikatami. Jednak, jaką ścieżkę kształcenia wybrać?
Spis treści:
- Jak wygląda nauka w studium policealnym?
- Czego można się spodziewać podczas kształcenia na bezpłatnych studiach?
- Różnice między studium zawodowym a bezpłatnymi studiami wyższymi.
- Szkoła policealna czy studia wyższe – co wybrać?
Jak wygląda nauka w studium policealnym?
Nauka w szkole policealnej jest skoncentrowana na praktycznym przygotowaniu do zawodu. Trwa rok lub dwa lata, w zależności od kierunku i kończy się egzaminem państwowym, który uprawnia absolwenta do wykonywania wyuczonej specjalności. Zajęcia odbywają się w różnych trybach, dziennym, wieczorowym, zaocznym czy weekendowym, dlatego panuje pełna elastyczność i możliwość dostosowania nauki do indywidualnych potrzeb uczestników. Dzięki temu można połączyć edukację z pracą, macierzyństwem czy innymi obowiązkami. Słuchacze podczas kształcenia w szkole policealnej, w przeciwieństwie do studentów na bezpłatnych studiach, zdobywają praktyczne umiejętności potrzebne do wykonywania konkretnego zawodu. Odbywają bowiem praktyki, a także na wielu kierunkach uczą się, jak prowadzić własną działalność gospodarczą. Mogą przystąpić do egzaminu, po którego zdaniu otrzymują świadectwo zgodne z rozporządzeniem MEN, uznawane przez wszystkie instytucje.
Czego można się spodziewać podczas kształcenia na bezpłatnych studiach?
Studiowanie trwa o wiele dłużej niż nauka w szkole policealnej. W polskim systemie szkolnictwa wyższego wyróżnia się studia I i II stopnia, a także jednolite magisterskie, które trwają nieprzerwanie 5 lat. Studia I stopnia trwają 3-3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera. Dyplom umożliwia kontynuowanie nauki na II stopniu. Studia te trwają od 1,5 roku do 2 lat i po ich zakończeniu zdobywa się tytuł magistra lub magistra inżyniera. Z kolei jednolite studia magisterskie obejmują także bardziej specjalistyczne kierunki, jak prawo, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, medycyna, farmacja, psychologia czy weterynaria. Można wybrać bezpłatne studia zaoczne z zajęciami odbywającymi się w weekendy lub dzienny tok nauki w dni powszednie. Podczas edukacji trzeba zdać wiele egzaminów w sesji, które powinny być odzwierciedleniem poziomu wiedzy teoretycznej studentów.
Różnice między studium zawodowym a bezpłatnymi studiami wyższymi
Niegdyś wiele osób myliło te dwa pojęcia edukacyjne, obecnie jednak w świadomości ludzi są one przedstawiane jako odrębne drogi kształcenia dla dorosłych. Między studium policealnym a bezpłatnymi studiami wyższymi istnieje wiele podobieństw, które niekiedy utrudniają wybór. Występują jednak kluczowe różnice, a oto kilka z nich:
- poziom wykształcenia – ukończenie studium zawodowego daje kwalifikacje w danej profesji, można uzyskać dyplom technika konkretnej specjalności, np. technik usług kosmetycznych. Z kolei po zakończeniu studiów nabywa się tytuł naukowy licencjata, inżyniera, magistra;
- wymagania rekrutacyjne – aby rozpocząć naukę w studium zawodowym, wystarczy ukończyć szkołę średnią oraz mieć przynajmniej 18 lat, studia wyższe z kolei wymagają zdania również egzaminu maturalnego;
- ścieżki kariery – szkoła policealna pozwala na zdobycie niezbędnych umiejętności do pracy na stanowiskach usługowych, np. kosmetyczka, florysta, podolog, studia natomiast są wymagane w profesjach wymagających wyższych kwalifikacji m.in. nauczyciel, lekarz czy prawnik;
- profil nauki – szkoła policealna nastawiona jest na zdobycie zawodu, ukończenie praktyk oraz naukę konkretnych umiejętności, z kolei studia skupiają się głównie na przekazaniu wiedzy teoretycznej.
Szkoła policealna czy studia wyższe – co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań danej osoby. Studium policealne i studia wyższe oferują różne ścieżki kariery, dlatego warto przedstawić sobie, jak kreuje się wizja przyszłości zawodowej po ukończeniu obydwu jednostek edukacyjnych. Jeśli ktoś chce szybko wykształcić się w zawodzie, aby potem od razu podjąć pracę, szkoła policealna wydaje się lepszym wyborem. Warto jednak pamiętać, że kariera w niektórych profesjach wymaga ukończenia uniwersytetu, dlatego przyszli lekarze, prawnicy czy nauczyciele powinni udać się na studia wyższe.
Zarówno studia, jak i studium policealne mają swoje plusy i minusy. Dlatego decyzja o kierunku kształcenia zależy od indywidualnych preferencji i celów konkretnej osoby. Studia wyższe posiadają szeroki zakres oferty edukacyjnej, pozwalają rozwijać intelektualne zainteresowania. Z kolei szkoła policealna wiąże się z szybkim i praktycznym tokiem kształcenia nastawionym na zdobycie wybranego zawodu. Nasze Centrum Edukacji Creative z Krakowa zachęca do zapoznania się z ofertą dostępnych kierunków. Sprawdź, czy lepiej wybrać studiowanie, czy ścieżką do Twojego sukcesu zawodowego jest wybór szkoły policealnej.