Kwiaty są wszechobecne w naszym codziennym życiu. Oprócz domów, dekorujemy nimi m.in. sale bankietowe przy okazji różnych imprez i uroczystości. Florystyczne dekoracje bywają powszechne również w większości obiektów użyteczności publicznej, m.in. biurach, urzędach, restauracjach oraz tam, gdzie dostrzega się potrzebę wzbogacenia wnętrza o estetyczne dodatki.
Spis treści
- Zawód florysty – na czym dokładnie polega?
- Kto może zostać florystą?
- Co jest ważne przy tworzeniu kompozycji florystycznych?
- Fakty o zawodzie florysty
Zawód florysty – na czym dokładnie polega?
Florysta zajmuje się projektowaniem i tworzeniem kompozycji kwiatowych, w tym bukietów, stroików, flower box’ów, wieńców oraz innych tego typu aranżacji. Ponadto czyści, obrabia, tnie i układa kwiaty – zarówno żywe, jak i sztuczne czy suszone. Do całej kompozycji dodaje też inną zieleń oraz dekoracje według ustalonego schematu, projektu klienta czy indywidualnego pomysłu. Obecnie technik florysta to jeden z najlepiej zapowiadających się zawodów na rynku pracy nie tylko w Małopolsce. Dlatego bardzo często bierze udział w projektach przestrzennych podnoszących estetykę otoczenia. Ponadto dekoracje kwiatowe są niemal niezbędnym elementem w branży eventowej. Florysta odpowiada bowiem za wizualną oprawę różnego rodzaju uroczystości, wykorzystując ozdobne, cięte kwiaty oraz doniczkowe kompozycje.
Kto może zostać florystą?
Jest to zawód dla tych, którzy posiadają zmysł estetyczny, uwielbiają kwiaty i chcą tworzyć z nich piękne bukiety. Aby rozpocząć przygodę z florystyką, warto zapisać się na kurs skierowany do osób początkujących z Wieliczki i nie tylko. Ta dziedzina bardzo rozwinęła się w ostatnich latach, wzrosło też zapotrzebowanie na florystów. Dzięki temu kształcenie w tym zawodzie może przebiegać w różnorodny sposób. Wiele placówek oświatowych nie tylko państwowych, lecz także prywatnych oferuje szkolenia i praktyki florystyczne, aby przygotować swoich uczniów do wykonywania tego zawodu. Praca z kwiatami przeznaczona jest dla osób, które mają artystyczną duszę, a także potrafią dostrzec piękno przyrody oraz czerpią przyjemność z chwil spędzonych w otoczeniu bujnej roślinności.
Co jest ważne przy tworzeniu kompozycji florystycznych?
Florysta powinien mieć dobry zmysł estetyczny, aby jego kompozycje były nie tylko atrakcyjne, lecz także trwałe i dopasowane do oczekiwań klienta. Dlatego ważne jest uczestniczenie w kursie florystycznym, na którym można nabyć wiedzę dotyczącą różnorodnych gatunków kwiatów oraz roślin zielnych wzbogacających bukiet. Istotna bywa też umiejętność doboru kolorów i połączenia kwiatów z dodatkami, takimi jak wstążki i gąbki florystyczne, sznurki jutowe, fizelina, pióra, siatki, druciki oraz inne zielone wypełniacze. Warto również śledzić najnowsze trendy, podążać za modą, a ponadto nieustannie doskonalić się, aby wykonywane kompozycje były wyjątkowe i oryginalne.
Fakty o zawodzie florysty
Pasja połączona z praktyką – profesjonalni floryści są bardzo wszechstronni i potrafią stworzyć kwiatowe dekoracje na wiele różnych okazji. Warto jednak wiedzieć, że w tej dziedzinie istnieją poszczególne specjalizacje dotyczące zakresu i metod układania kwiatów. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim: florystyka okolicznościowa, ślubna, żałobna oraz świąteczna. Dzięki temu przez cały rok pracownicy kwiaciarni mają olbrzymie pole do popisu, aby ćwiczyć swoje umiejętności. Duża wiedza nie jest jednak najważniejsza, zaangażowanie, pasja i miłość do pracy również są kluczowe.
Florysta, czyli mistrz układania kwiatów – osoby zajmujące się tworzeniem różnego rodzaju kompozycji kwiatowych wykorzystują nie tylko odpowiednio dobrane rośliny, lecz także zdobytą wiedzę i nieprzeciętne zdolności manualne. Floryści realizują projekty bukietów ze szczególnym uwzględnieniem charakteru okazji, sezonu i warunków otoczenia. Niekiedy swoje prace przygotowują na liczne konkursy oraz wystawy, dlatego ich praca jest nad wyraz wszechstronna.
Praca florysty wymaga zmysłu artystycznego, wiedzy na temat pielęgnacji roślin doniczkowych i kwiatów ciętych, a także zasad ich łączenia. Ważne w tym zawodzie są również metody zestawiania ze sobą kolorów i struktur, aby móc tworzyć piękne bukiety. Zawód florysty jest niezwykle wdzięczny, lecz wbrew pozorom bardzo wymagający. Dlatego dla wielu układanie kwiatów to nie tylko praca, ale też prawdziwa, nieprzemijająca pasja.